Risotto i szparagi - odsłona druga. Tym razem szparagi wkomponowałam w danie w postaci zmiksowanej. Dzięki temu cała potrawa nabrała pięknego zielonego koloru, a szparagowy smak przeniknął każde ziarenko ryżu.
W porównaniu do opisanego przeze mnie niedawno risotta ze szparagami, to jest bardziej kolorowe i jednolite pod względem konsystencji. Nie potrafię powiedzieć, która wersja smakuje mi bardziej - obie są po prostu pyszne. Proponuję więc wypróbować oba przepisy i samodzielnie je ocenić.
Risotto szparagowe
Składniki (na 2 porcje)
- 160 g ryżu do risotto* (np. Vialone Nano, Carnaroli, Arborio)
- ok. 15 zielonych szparagów
- 1 l wywaru warzywnego
- opcjonalnie: kilka kawałków zeschniętej skórki z parmezanu
- 2 szalotki
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy
- 2 łyżki startego parmezanu
- 1 łyżeczka masła
- kilka gałązek natki pietruszki
- sól do smaku
* Tym razem użyłam odmiany Vialone Nano. Ten ryż zarekomendowali mi Włosi jako "najlepszy ryż do risotto" i muszę przyznać, że rzeczywiście risotto z niego przygotowane było cudownie kremowe. Jeśli więc będziecie mieli okazję kupić ryż Vialone Nano - nie wahajcie się!
Przygotowanie
Szalotkę drobno posiekać.
Szparagi umyć, osuszyć i odłamać im zdrewniałe końce (nie wyrzucać). Odkroić główki, a łodyżki pokroić na mniejsze kawałki.
Główki szparagów zblanszować.
Pokrojone łodyżki wrzucić do wrzątku z odrobiną soli i cukru i gotować kilka minut, aż zmiękną (czas gotowania zależy od grubości szparagów). Odcedzić.
Ugotowane szparagi, czosnek i natkę pietruszki umieścić w pojemniku blendera i zmiksować na gładką masę.
Główki szparagów zblanszować.
Pokrojone łodyżki wrzucić do wrzątku z odrobiną soli i cukru i gotować kilka minut, aż zmiękną (czas gotowania zależy od grubości szparagów). Odcedzić.
Ugotowane szparagi, czosnek i natkę pietruszki umieścić w pojemniku blendera i zmiksować na gładką masę.
Do wywaru warzywnego wrzucić odłamane końcówki szparagów i (ewentualnie) zeschniętą skórkę od parmezanu. Zagotować. Wywar utrzymywać ciepły.
Na patelni rozgrzać oliwę. Dodać szalotkę. Podgrzewać, aż stanie się miękka i szklista.
Dodać ryż. Gdy wszystkie ziarenka pokryją się tłuszczem i staną się przezroczyste, wlać pierwszą porcję (dwie łyżki wazowe) wywaru. Z wlewaniem kolejnych porcji zaczekać, aż ryż wchłonie płyn. Proces gotowania ryżu w risotto zajmuje zwykle 16-20 minut. Ziarenka powinny być al dente - na zewnątrz miękkie, w środku lekko twarde, otoczone kleistą masą ze skrobi.
Gdy ryż będzie już ugotowany, zgasić palnik pod patelnią. Dodać do ryżu masę szparagową, główki szparagów, parmezan i masło. Posolić do smaku. Wymieszać wszystko dokładnie. Przykryć patelnię pokrywką i odstawić na bok na 3-4 minuty, aby risotto "odpoczęło".
Podawać gorące.
Smakowicie się prezentuje. Bardzo lubię risotto ze szparagami i w sezonie szparagowym zawsze je robię.
OdpowiedzUsuńBo to połączenie dwóch ideałów - risotta i szparagów :)
UsuńWygląda nieziemsko :) Aż się chce poczęstować ;)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję :)
UsuńWytypowałam cie do nagrody Liebster. Szczegóły na chilicake.blogspot.com
OdpowiedzUsuńRisotto boskie, szkoda że już sie skończyło!
OdpowiedzUsuńTrzeba powtórzyć :) PS Już coraz bliżej do sezonu szparagowego, mmm... :)
UsuńTo risotto zostało moim pierwszym risottem w życiu. Zarówno jako danie przygotowane przeze mnie samodzielnie, jak i skonsumowane ;> Było pyszne :) Na pewno będę częściej zaglądać do Ciebie po inspiracje :)
OdpowiedzUsuńwww.just-after-sunset.blogspot.com
Bardzo się cieszę, że się udało i że smakowało :) Zachęcam do wypróbowania pozostałych pomysłów na risotto :)
Usuń